2013.06.07. 07:00
A hemingwayi hetes
Mielőtt nagy vadász lett belőle, vagy mélytengeri halász, minden reggel korán kelt, és írt. Markáns stílusát nem kell bemutatni, ahogy a 20. század irodalmára gyakorolt befolyása sem vitatható. Bár ő maga nem gyűjtötte egybe az írás mikéntjéről vallott nézeteit, itt-ott elejtett néhány jó tanácsot, melyet az Openculture felcsipegetett, mi pedig továbbadunk.
- Kezdésképpen írj le egy igaz mondatot! A Vándorünnepben számol be arról, milyen trükköt alkalmaz az írói válság ellen: „Amikor nehezemre esett elkezdeni az írást, …felálltam, kinéztem Párizs háztetőire és azt mondtam magamnak. »Ne aggódj, eddig is írtál, most is írni fogsz. Csak le kell írnod egy igaz mondatot. Írd le a legigazabb mondatot, ami eszedbe jut.« Előbb-utóbb találtam egy igaz mondatot, és onnan már könnyű volt továbbmenni. Mindig megvolt a kiindulópontom, az igaz mondat, amit valahol láttam vagy hallottam.”
- Mindig akkor tarts szünetet, amikor még tudod, mivel akarod folytatni! A megállás és a megakadás között nagy különbség van. Hemingway számára a napi kvóta sosem volt annyira fontos, mint az, hogy sose hagyja elapadni képzeletének kútját. 1935 októberében a következő tanáccsal látta el fiatal írótársát az Esquire hasábjain: „Tarts szünetet, amikor még megy az írás, és tudod, mivel akarod folytatni. Ha regényírás közben ezt nap mint nap betartod, sosem fogsz elakadni. Ez talán a legértékesebb tanács, amit adhatok, próbáld észben tartani.”
- Ne gondolkodj a történeten, amikor nem dolgozol! „Ha nem gondolkodsz a történeten, amikor éppen nem írsz, hagyod, hogy a tudatalattid dolgozzon helyetted. Ha agyalsz rajta, csak aggódni kezdesz, és fáradtan ülsz le az íráshoz” – írja szintén az Esquire-ben. A Vándorünnepben még részletesebb útmutatást ad: „Írás után mindig szükségét éreztem az olvasásnak. Ha az írást gondolod tovább, egyszerűen elveszíted, amivel következő nap folytatni akarod. Fontos a testmozgás, hogy a test is elfáradjon, és nagyon jó a szeretkezés azzal, akit szeretsz. Mindennél jobban beválik. Amikor azonban üresnek érzed magad, újra olvasni kell, hogy eltereld a gondolataidat a saját munkádról, amíg újra hozzálátsz.”
- Mielőtt újra munkához látsz, olvasd át, mit írtál korábban! A folytonosság érdekében Hemingway mindig újraolvasta a teljes írást, mielőtt hozzáfogott volna a folytatáshoz. Olvasás közben folyamatosan javított, majd onnan folytatta, ahol abbahagyta. Amikor a szöveg már túl hosszúra duzzadt, csak két-három fejezetet olvasott vissza naponta, de hetente újraolvasta az egészet, hogy biztos lehessen a szöveg egységében.
- Az érzelmekről ne beszélj, teremtsd meg őket! Az élet jelenségeinek megfigyelését kulcsfontosságúnak tartotta. Ha valami érzelmet vált ki belőlünk, próbáljuk megragadni azt a folyamatot, mely az érzelem megjelenéséhez vezetett. Ha mindezt pontosan rekonstruáljuk, várhatóan az olvasóban is létrejön majd a kívánt érzelem. A Halál délutánban ír arról, hogy eleinte neki is nehezére esett megbirkózni a feladattal: „Ha újságnak ír az ember, leírja, mi történt, majd egy-két trükkel közvetíti az érzelmet, melyet elősegít az események aktualitása; de az érzelmet kiváltó teljes folyamat, mely évek, évtizedek múlva sem veszít aktualitásából, megragadhatatlannak tűnt számomra.”
- Használj ceruzát! Ha újságcikket írt, írógépet használt, de komoly munkához leggyakrabban ceruzát. A vélhetően írógéppel írt Esquire-cikkben így ír erről: „Ha ceruzát használsz, három alkalmad is van rá, hogy megbizonyosodj róla, az olvasó azt kapja, amit szeretnél. Először amikor átolvasod, majd gépelés közben is lehetőség van javítani rajta, végül pedig a kefelevonaton. Ha tehát ceruzával kezdesz, harmadannyival több esélyed van a tökéletesítésre, mintha rögtön begépelnéd a szöveget. Ez a 33,333 százalék nem rossz arány. A szöveg így mozgásban marad, ami segít a javításban.”
- Légy rövid! Hemingway megvetően beszélt azokról az írókról, akik „nem tudtak nemet mondani az írógépnek”. Íme egy részlet szerkesztőjének, Maxwell Perkinsnek írt 1945-ös leveléből: „Lincoln gettysburgi beszéde nem véletlenül volt rövid. A próza törvényei oly állandóak, mint a repülésé, a matematikáé és a fizikáé.”
Forrás
Springer, Mike: Seven Tips From Ernest Hemingway on How to Write Fiction
A kép forrása
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.