2012.10.31. 07:00
Néhány szó a dedikálásról
Hát szabad egy könyvbe tollal beleírni?! Bocsánatos, ha azt a szerző teszi. Lássuk, milyen a tökéletes dedikálás.
A dedikálás (szótári jelentése szerint ajánlás) a könyvbemutatók, könyvhetek és könyvvásárok fontos programpontja. Ilyenkor rajongók és gyűjtők hosszú sora kígyózik az író előtt. Jó alkalom ez a szerző szemrevételezésére, személyes benyomás és egy kis tárgyi emlék gyűjtésére, esetleg új, menő profilkép készítésére. A dedikált könyv ajándéknak sem utolsó. Az antikváriumok kínálatában külön kategóriát képez, és általában nem megfizethetetlen. Az ár természetesen egyenesen arányos a szerző ismertségével és elismertségével.
Fontos, hogy a dedikálás helye a címoldalon (3. oldal) és nem a szennycímoldalon (1. oldal) vagy az előzéklapon van. Lényegi része, hogy ki írja kinek, mégpedig teljes nevekkel. Az egész pedig a dátummal lesz tökéletes. Lehet, hogy jobban szeretnénk, ha a szerző kissé becézgetne minket, de a könyv utóélete szempontjából inkább mondjunk le erről. A „Jucinak Miklóstól”-jellegű bejegyzésekből ugyanis később nem derül ki sem a tulajdonos, sem a dedikáló személye.
Igazán személyes sorokkal persze ritkán találkozhatunk a nagyüzemi dedikálások során, néha mégis lehet szerencsénk. A kortárs hazai csúcs a napirajzos Merényi Grafitember Dani, aki személyre szóló képregénykockát kanyarít minden türelmes sorban állónak. Rövid videó erről itt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.